Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Jeziora Wielkie - Społeczeństwo

Walczą o istnienie jezior

2020-10-13 21:53
 

We wtorek, 13 października w Przyjezierzu z inicjatywy Stowarzyszenia Ekologicznego "EKO-PRZYJEZIERZE" odbyło się spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Ratowania Pojezierzy Wielkopolskich.

W Przyjezierzu gościli dziś przedstawiciele Parlamentarnego Zespołu ds. Ratowania Pojezierzy Wielkopolskich. Zaproszeni goście uczestniczyli w terenowej wyprawie motorówka, która miała na celu zobrazowanie problemu. Odbyła się również konferencja.

Przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Ratowania Pojezierzy Wielkopolskich jest Paulina Henning-Kloska z Gniezna. Rejon Kujaw reprezentuje posłanka Magdalenka Łośko oraz posłowie Dariusz Kurzawa i Tomasz Latos. Na czele zespołu naukowego stoi z kolei prof. dr hab. Jan Przybyłek. W skład tego zespołu wchodzą także - prof. dr hab. Julian Chmiel, prof. dr hab. Maciej Gąbka i dr Michał Kupczyk. Zespół ten opracuje projekt naprawienia stosunków wodnych na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. Łącznikiem tych obu zespołów jest Stowarzyszenie "EKO-PRZYJEZIERZE".

- Dokładnie rok temu w listopadzie dzięki m.in. też naszym działaniom powstał Parlamentarny Zespół ds. Ratowania Pojezierzy Wielkopolskich, w tym Pojezierza Gnieźnieńskiego. Jednocześnie w tym samym czasie również przy współpracy ze stowarzyszeniem powołaliśmy zespół naukowy przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zespół naukowy dzięki też zespołowi parlamentarnemu pozyskał z Urzędu Marszałkowskiego pieniądze na opracowanie tego, jak ratować te jeziora. Do końca 2020 roku ten projekt ma być opracowany - mówi Józef Drzazgowski, prezes Stowarzyszenia "EKO-PRZYJEZIERZE".

Jak podkreśla przedstawiciel "EKO-PRZYJEZIERZA" - główną przyczyną zanikania jezior jest kilkudziesięcioletnie wydobywanie węgla.

- Stwierdziliśmy, że nie będziemy szukać winnych tego stanu. Do zanikania jezior przyczyniło się 75-letnie wydobycie węgla. Szukamy ratunku. Jest możliwość przywrócenia stosunków wodnych Wielkopolski i Kujaw. Będzie to polegało na przerzucie nadwyżek wody w Warcie z Kanału Ślesińskiego. Gdy będzie dużo wody w Warcie w tych okresach, będziemy sprowadzać wodę rurociągami do zalania obecnych odkrywek, a z tych odkrywek dopiero do naszych jezior. Ten proces naprawienia szkód potrwa od 5 do 10 lat - informuje Józef Drzazgowski.

W środę, 14 października zostanie zorganizowana kolejna konferencja w tej sprawie na terenie powiatu słupeckiego. (AS)

REKLAMA
 
   » GALERIA ZDJĘĆ [9]

 
   » KOMENTARZE [22]» dodaj komentarz   

 » Mas. (KP | 21-10-2020, 15:16:22)

Maseczką zasłaniamy też nosek!

 » Maseczka (KP | 21-10-2020, 10:22:30)

Pan ,,ratownik" w czerwonej kurteczce, miseczkę nosimy też na boisku!!!. Powinien być mandacik!

 » ... (Israel Goldbaum | 19-10-2020, 15:53:17)

A mnie to nie obchodzi. Wyschnie to wyschnie.. Dinozaury wygineły no i co? Ni ma a się żyje

 » do "samorządowiec" (leon amtor | 19-10-2020, 15:31:16)

Skoro nie mam racji, to proszę w którym miejscu? Ale konkretnie, bez zeteselowskiego jałowego bicia piany. Dodam, że nie jestem żadnym wójtem i w tej dziedzinie nie jestem amatorem (leon amator to mój wieloletni nick).

 » do "samorządowiec" (leon amtor | 19-10-2020, 15:30:53)

Skoro nie mam racji, to proszę w którym miejscu? Ale konkretnie, bez zeteselowskiego jałowego bicia piany. Dodam, że nie jestem żadnym wójtem i w tej dziedzinie nie jestem amatorem (leon amator to mój wieloletni nick).

 » woda (opiekun | 19-10-2020, 12:31:43)

Waldi. Wiesz ile jeszcze w tej chwili kopalnia pompuje wody ? 130 mil m3 to tyle co jezioro powidzkie . Jeśli uważasz,że to nie ma wpływu na stosunki wodne to przykro mi. Rok w rok jezioro powidzkie znika . Fakt problem wody jest nie tylko Wielkopolsce i na Kujawach .

 » woda (Waldi | 18-10-2020, 18:38:06)

wróciłem dzisiaj z Pasłęka. Tam nie ma kopalni, a woda w stawach i jeziorach ubywa

 » Brak kamizelek (Ktos | 18-10-2020, 11:45:30)

Kolejny raz się pytam gdzie Państwo mają kamizelki ratunkowe? Za brak kamizelki jest mandat. A tutaj proszę pokazuje się że nie wszystkich to obowiązuje wstyd.

 » Jeziora (samorządowiec | 18-10-2020, 09:48:03)

Panie Leonie amatorze (wójcie) pisze Pan głupoty .Znam troszeczkę faktów bo słucham i uczestniczę do końca w spotkaniach.

 » do "samorządowiec" (leon amator | 17-10-2020, 21:01:45)

W tym zespole parlamentarnym jest tylko jeden parlamentarzysta koalicji rządowej i to jeszcze lekarz, więc szanse na realne działania są niewielkie. Zespół ten czeka na samoistne napełnienie się wyrobisk pokopalnianych (jeszcze kilka ładnych lat) oraz ew. przerzut wody ze Zbiornika Jeziorsko - raczej mrzonka biorąc pod uwagę jego zasadnicze zadania w gospodarce wodnej kraju i permanentny brak wody z zlewni górnej Warty.

 » do samorzadowca (Totti | 17-10-2020, 20:39:44)

Czy to w ogóle cokolwiek zmienia w temacie degradacji tego konkretnego jeziora? Tyle lat Ci ludzie siedzą w strukturach i bawią się w politykę. Jaki jest efekt ich bycia? Są i nic więcej. Efektów z tych ludzi w tym konkretnym przypadku nie ma żadnych.

 » Jeziora (samorządowiec | 17-10-2020, 18:26:34)

Leon amator to prawdziwy amator . Tyle na ten temat . Należy znać fakty by komentować. Dzięki komu powstał zespól parlamentarny. Można to sprawdzić tylko należy wejść na stronę sejmu. Przewodniczącą i założycielką jest Paulina Henning Kloska . Jest jeszcze zespól naukowy . Ale nigdzie nie ma samorządowców i związku gmin . Należy śledzić fakty a nie słuchać głupot tych co mało wiedzą a tylko mącą .

 » do Leon Amator (Totti | 17-10-2020, 13:15:41)

Pięknie wyjasniłeś temat. Jednym słowem nie ma co się spodziewać jakichkolwiek pozytywnych efektów tego ich spływu motorowką. Typowe działania PeeRowskie jak zawsze.

 » wysychające jeziora (leon amator | 16-10-2020, 23:59:30)

Ten parlamentarny zespół powstał w wyniku aktywnej działalności samorządowców ze Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego i Pan Drzazgowski próbuje się do tego przykleić, ale bez efektu. W Przyjezierzu spotkała się tylko część zespołu - bez posłów PiS. Dziwne, że nie było tam nikogo z w/w związku gmin ani włodarzy Strzelna i Jezior Wielkich. A obecne tam towarzystwo z PO i PSL mogłoby się zainteresować dzikiej prywatyzacji części Jeziora Powidzkiego przez ich kolegę.

 » Przyjezierze (kicia | 15-10-2020, 21:46:37)

Jeżeli sprawą zajmie się poseł Kurzawa, to wiadomo, że nie ruszy z miejsca. Był przez 8 lat wicemarszałkiem województwa i to jemu podlegał Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych odpowiadający na gospodarkę wodną w województwie. A zobaczcie jeszcze pozostałych parlamentarzystów tam obecnych - nie należą do zbyt pracowitych, dodam tylko, że cała ta działalność pana Drzazgowskiego związana jest z jego sklepem w Przyjezierzu. Walczy o swój interes głównie. Sprawa jest oczywiście poważna, wymaga działań, ale konkretnej roboty a nie bicia lichej piany. Jak to w PSL i PO.

 » woda (on | 15-10-2020, 18:20:01)

kopalnia miała pompować wodę 10lat temu do jeziora wilczynskiego ,budzisławskiego i co .ekolodzy się nie zgodzili a wszystko było już dogadane

 » Mata (Ale | 15-10-2020, 12:17:42)

Problem. Nie ma problemu, ja jak jadę do Przyja się kąpać biorę swoją wodę......hihihi.

 » ... (Obywatel | 15-10-2020, 11:45:14)

to trochę wygląda jak koło dyskusyjne, bez możliwości wpływu na cokolwiek; efekty widać od kilkudziesięciu lat;

 » Doktorki historii (miki | 15-10-2020, 11:35:01)

Najlepsze jest to że doktorki od niczego tylko od historii rządzą nami. Pytam się gdzie macie prawdziwych specjalistów inżynierów. Odpowiedź jest prosta pracują aby utrzymać doktorków historii a co gorsza ekologow.

 » Strzelno (Strzelno | 14-10-2020, 20:25:48)

Panowie doktorzy mają chyba kurs tańca i trzy klasy podstawówki niech się przejadą latem w upały po wioskach zobaczą jak deszczownie pompuja wodę na pola co roku susza brak obfitych opadów deszczu śniegu to ma wplyw na ubytki kopalnia również w jakiejś części ale nie tylko kopalnia my ludzie się także przyczyniamy ale gdzie doktorki tylko kopalnia

 » DO WŁODARZY (obserwator | 14-10-2020, 11:31:09)

Organizujecie te spotkanie powyżej 20 lat i nic z tego . Nie potraficie doprowadzić do bezpiecznej plaży - czyli kąpieliska z wyrwą w wodzie ,żeby zabezpieczyć przed utonięciami ludzi młodych .Nieowocne te wasze spotkania ,szkoda kasy ,pic na wodę !!! pozdrawiam

 » Kawka, ciasto, foty i rejs (Frank | 14-10-2020, 08:35:18)

Wypili kawkę, zjedli ciasteczko, przeplyneli się motorowką i strzelili kilka sobie fotek. Dzieje się? Dzieje! A będzie jak było. To jest prawdziwy dramat. Redaktorzy, przypomnijcie ów temat za rok. Zapytaj ie o efekty tych "działań", bo wody wciąż mniej i mniej.

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Pijany z dożywotnim zakazem (2)
 » Parking tylko dla klientów (20)
 » Pożar w piwnicy (3)
 » Bitwa na kolory (11)
 » Samochód w jeziorze (9)
 » Więcej bezpiecznych przejść (9)
 » Nowy ambulans w Mogilnie (12)
 » Koncert formacji PRO8L3M (7)
 » Czujnik jakości powietrza (10)
 » Pijany jechał obwodnicą Mogilna (9)
 » Opaska zapewni bezpieczeństwo (4)
 » Odnowiony rynek w Gębicach (11)
 » Dachowanie w Olszy (3)
 » Zwłoki 49-latka w parku (13)
 » Kino plenerowe w Gębicach (3)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2010-2021   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ